FAQ
Hrvatska je poznata po svojim slikovitim obalama, zadivljujućim otocima i bogatoj kulturnoj baštini. Kuća za odmor u Hrvatskoj može ponuditi miran odmor, mogući prihod od najma i mogućnosti dugoročnog ulaganja. Kupnja kuće za odmor u Hrvatskoj donosi različite prednosti.
Prije svega, pruža idealno odredište za odmor s prekrasnim plažama, kristalno čistim vodama i slikovitim mjestima. Hrvatska je poznata po svojem mediteranskom šarmu, odličnoj kuhinji i raznovrsnim turističkim i prirodnim ljepotama. To je privlačno i popularno odredište zbog blizine glavnih europskih gradova i brojnih zračnih linija koje ga povezuju s Hrvatskom.
Drugo, kupnja kuće za odmor u Hrvatskoj može biti pametna investicijska odluka. Tržište nekretnina u Hrvatskoj u posljednjih je nekoliko godina raslo, privlačeći sve više međunarodnih kupaca. Vrijednost kuća, stanova i parcela u Hrvatskoj kontinuirano raste, a prognoze ukazuju da će se ovaj trend nastaviti.
Treće, kupnja kuće za odmor u Hrvatskoj jednostavan je i siguran postupak ako surađujete s iskusnim agentom za nekretnine i uglednim lokalnim odvjetnikom.
Na kraju, nekretnine u Hrvatskoj mogu se iznajmiti u turističke svrhe, što donosi dodatne prihode. Posebno je nekretnina u Dalmaciji izvrsno mjesto za ugostiteljski posao za putnike koji uživaju u sunčanom vremenu i mnogim mogućnostima za provođenje prekrasnog odmora. Također, to je sjajno mjesto za boravak, što ga čini idealnim za digitalne nomade koji mogu raditi na daljinu dok uživaju u toplom, čistom Jadranskom moru, divljoj prirodi, suncu, klimi i načinu života.
Istarski poluotok, dalmatinska obala i Zagreb, glavni grad zemlje, najtraženije su lokacije za kupnju kuća za odmor u Hrvatskoj. Dalmatinska obala, posebno područje oko Splita, vrlo je popularna među turistima zbog svoje prekrasne prirode, brojnih većih otoka u blizini, povijesnog šarma, modernih udobnosti i fantastične hrane. Nadalje, Dalmacija se ponosi mediteranskom klimom s uglavnom sunčanim danima, što nije dostupno na sjevernom dijelu obale. Istarski poluotok je popularno odredište za putnike koji traže kulturna iskustva zbog poznate talijanske arhitekture i hrane. Unutrašnjost Slavonije i glavni grad Zagreb pružaju autentično hrvatsko iskustvo i često su manje skupi od obalnih destinacija, iako možda nemaju isti potencijal za iznajmljivanje kao područja s većim brojem turista.
Pretražite na mreži agencije za nekretnine koje se specijaliziraju za tržište kuća za odmor i imaju iskustva u radu s međunarodnim kupcima. Složenost ovog tržišta zahtijeva iskusnog i lokalno prisutnog agenta koji će vas voditi kroz proces pretraživanja i kupnje. Također možete provjeriti online recenzije i ocjene, te provjeriti njihove akreditacije - osiguravajući da je agent licenciran i ima dobru reputaciju na tržištu.
Od 2007. godine, novim zakonima zahtijeva se da su agenti za nekretnine registrirani kod Hrvatske gospodarske komore. Registracijom možete biti sigurni da agent poštuje profesionalne standarde.
Kompetentni agent za nekretnine trebao bi također imati znanje o lokalnim zakonima i propisima te iskustvo na hrvatskom tržištu nekretnina. Osim toga, iskusni agent ima široku mrežu ljudi pa vam mogu pomoći i u drugim uslugama vezanim uz nekretnine, uključujući upravljanje nekretninama, pronalaženje dobrog i pouzdanog odvjetnika, dobivanje certifikata o energetskoj učinkovitosti, pristup unutarnjim i arhitektonskim dizajnerima, stručnjacima za izgradnju i legalizaciju, te još mnogo toga.
Kada kupujete nekretninu u Hrvatskoj uz pomoć lokalnog agenta, proces obično uključuje sljedeće korake:
1. Pronalaženje nekretnine: lokalni agent za nekretnine koji je upoznat s hrvatskim tržištem nekretnina može vam pomoći odabrati relevantne nekretnine koje odgovaraju vašim zahtjevima i planiranom budžetu. Također, dobar agent će vam pomoći uspješno povezati vaša očekivanja i specifičnosti hrvatskog tržišta.
2. Pregovori: Nakon što se odredi odgovarajuća nekretnina, pregovori se odvijaju u vezi s cijenom i drugim uvjetima kupnje. Nakon postizanja dogovora, angažira se ugledni lokalni odvjetnik koji obavlja dubinsku analizu i sastavlja ugovor. Nakon što se obje strane slože s prijedlogom ugovora, obje strane potpisuju konačni dokument. Potpis prodavatelja mora biti ovjeren kod javnog bilježnika.
3. Plaćanje: Nakon potpisivanja, dokument se dostavlja odvjetniku kupca koji potom registrira potpisani ugovor u Zemljišnoj knjizi. Time se nekretnina osigurava za kupca i to je vrlo važan dio procesa kupnje i jedan od ključnih sigurnosnih elemenata. Kupac zatim mora izvršiti plaćanje izravno na račun prodavatelja.
4. Završni korak: Kada novac stigne na račun prodavatelja, prodavatelj izdaje Tabularnu izjavu u kojoj se navodi da je cijena plaćena u cijelosti i da prodavatelj dopušta upis novog vlasnika u zemljišnu knjigu. Tabularna izjava mora biti potpisana pred javnim bilježnikom. Ovaj dokument zatim daje odvjetniku kupca koji ga registrira u Zemljišnoj knjizi. U tom trenutku proces kupnje je završen.
Bliska suradnja s iskusnim lokalnim agentom može vam pomoći da lako savladate moguće izazove.
Suradnja s lokalnim agentom za nekretnine prilikom kupnje nekretnine u Hrvatskoj pruža značajne prednosti. Evo nekih ključnih prednosti:
1. Poznavanje tržišta: Lokalni agenti za nekretnine dobro su upućeni u vrijednosti hrvatskih nekretnina, obrasce tržišta i regulatorne okvire. Mogu pružiti praktično vođenje i korisne uvide kako bi vam pomogli u donošenju pametnih i informiranih odluka.
2. Mreža: Lokalni agenti imaju široku mrežu kontakata koja uključuje djelatnike u institucijama državne vlasti, odvjetnike, javne bilježnike i druge agente. To može proces kupnje značajno olakšati osiguravajući da su sve potrebne radnje izvršene profesionalno i učinkovito.
3. Jezične vještine: Lokalni agenti tečno govore hrvatski jezik, što može biti značajna prednost prilikom rukovanja pravnim dokumentima, ugovorima i pregovorima. Takvi agenti mogu pomoći u tumačenju i pojašnjenju složenih uvjeta i odredbi.
4. Vještine pregovaranja: Iskusni lokalni agenti posjeduju snažne vještine pregovaranja kako bi vam pomogli u postizanju najpovoljnijeg dogovora za vašu nekretninu. Također su vješti u prevladavanju eventualnih kulturnih ili jezičnih prepreka koje bi se mogle pojaviti tijekom procesa pregovaranja.
5. Pravna podrška: Iskusni lokalni agenti imaju iskustva u suradnji sa cijenjenim i iskusnim odvjetnicima vičnim u transakcijama nekretnina koje mogu preporučiti. Također mogu pomoći u osiguranju da se ispune sve pravne obveze i da se postupak kupnje provodi glatko i učinkovito.
6. Dodatne usluge: Kvalitetne agencije za nekretnine u Hrvatskoj pružaju dodatne usluge povezane s transakcijama nekretnina, uključujući nadzor predaje ključeva, kontakte s stručnjacima za certifikaciju energetske učinkovitosti, veze s arhitektima i dizajnerima interijera, stručnjacima za gradnju i legalizaciju, te još mnogo toga.
Općenito, angažiranje usluga iskusnog lokalnog agenta za nekretnine prilikom kupnje nekretnine u Hrvatskoj može pružiti značajnu pomoć i smjer tijekom cijelog procesa kupnje, čime se osigurava uspješna i bezbrižna transakcija.
Strancima je dopušteno kupovati nekretnine u Hrvatskoj, ali postoje određena ograničenja i zahtjevi koji moraju biti ispunjeni. Važno je surađivati s agentom za nekretnine koji dobro razumije pravne preduvjete za strane kupce.
Proces i zahtjevi za strance koji kupuju nekretnine u Hrvatskoj ovise o njihovoj zemlji podrijetla. Državljani država članica EU-a, Lihtenštajna, Norveške i Islanda mogu kupiti nekretnine u Hrvatskoj pod istim uvjetima kao i Hrvati, osim za nekretnine koje su od tog izuzete. Švicarski državljani mogu kupiti nekretnine bez prethodnog odobrenja hrvatske vlade, ali moraju priložiti potvrdu o privremenom boravku u Hrvatskoj. Za sve ostale državljane (nazvane državljani trećih zemalja), potrebno je postojanje sporazuma o recipročnosti između Hrvatske i zemlje kupca. To znači da i Hrvati moraju moći kupovati nekretnine u zemlji kupca. Stjecanje nekretnina u tom slučaju uvjetovano je suglasnošću Ministarstva pravosuđa.
1. Troškovi povezani s kupnjom nekretnine u Hrvatskoj obuhvaćaju poreze na nekretnine, poreze na prijenos vlasništva, proviziju za nekretninsko posredništvo, troškove javnog bilježnika i pravne troškove. Ti troškovi mogu varirati ovisno o lokaciji i vrijednosti nekretnine.
Evo detaljnog pregleda troškova:
1. Porez na prijenos vlasništva: Porez na prijenos vlasništva u Hrvatskoj iznosi 3% prodajne cijene nekretnine, a obaveza je kupca platiti ga.
2. Provizija za nekretninsko posredništvo: Nekretninski posrednici naplaćuju proviziju u iznosu od 3% prodajne cijene nekretnine, plus PDV (25%) koji se primjenjuje u Hrvatskoj.
3. Pravne naknade: Nagrada iskusnom lokalnom odvjetniku za rad na kupoprodaji nekretnine i zastupanju kupca kroz taj proces iznosi 1% plus PDV (25%) od prodajne cijene nekretnine. Odvjetničke usluge uključuju provođenje pravne analize nekretnine, sastavljanje preliminarnih i glavnih ugovora, te registraciju vlasništva u Zemljišnim knjigama.
4. Troškovi javnog bilježnika: Naknada javnog bilježnika iznosi otprilike 30-50 EUR za ovjeru potpisa prodavatelja na kupoprodajnom ugovoru.
5. Troškovi prevoditelja: Ako je potrebno, trošak prijevoda na jezike osim engleskog je oko 20 EUR po stranici. Engleski prijevog ugovora ili predugovora je najčešće obuhvaćen odvjetničkom nagradom pod točkom 3.
6. Dozvola Ministarstva pravosuđa: Državljanima izvan EU-a može biti potrebno tražiti odobrenje Ministarstva pravosuđa za kupnju nekretnine uz manju naknadu.
7. Trošak upisa u Zemljišne knjige: Naknada za upis nekretnine u Zemljišne knjige iznosi otprilike 20 EUR.
8. Dodatni troškovi: Dodatni troškovi koji se mogu pojaviti prilikom kupnje nekretnine u Hrvatskoj mogu uključivati opremanje nekretnine, troškove preseljenja, troškove osiguranja i usluge prijevoda, ovisno o jedinstvenim okolnostima kupnje.
9. PDV: Porez na dodanu vrijednost (PDV) u Hrvatskoj iznosi 25% i primjenjuje se na usluge koje pružaju nekretninski posrednici i pravni savjetnici, kao i na kupnju novih stanova od tvrtki.
U Hrvatskoj, troškovi povezani s kupnjom nekretnine mogu varirati ovisno o faktorima kao što su vrijednost nekretnine, njezina lokacija i potrebne usluge tijekom transakcije. Potencijalni kupci trebaju uzeti ove troškove u obzir i uključiti ih u svoj proračun prije donošenja odluke o kupnji nekretnine u Hrvatskoj.
Svi vlasnici nekretnina u Hrvatskoj moraju plaćati mjesečni račun za komunalnu naknadu, koja se izračunava na temelju kvadratnog metra nekretnine, a iznos ovisi o općini. Vlasnici kuća za odmor plaćaju dodatni porez u iznosu od 2-5 EUR po četvornom metru godišnje. Prilikom prodaje nekretnine, prodavatelj je obvezan platiti porez na kapitalnu dobit po stopi od 24% na razliku između prodajne cijene i izvorne kupovne cijene samo ako je nekretnina prodana unutar prve 2 godine vlasništva. Ako se nekretnina iznajmljuje, prihod je podložan porezu na dohodak, koji se kreće od 20% do 40%.
Prilikom kupnje nekretnine, postoji porez na prijenos vlasništva po stopi od 3% za nekretnine kupljene od prodavatelja koji nije obveznik PDV-a. Međutim, ako je nekretnina nova i prodaje je obveznik PDV-a, stopa poreza na prijenos vlasništva iznosi 0%, a cijena nekretnine uključuje PDV.
Hrvatski sektor nekretnina doživio je značajan rast u proteklih nekoliko godina, privlačeći više pažnje stranih investitora. Ipak, ovo tržište podložno je utjecajima poput ekonomskih fluktuacija, političke nesigurnosti i promjena u turističkim obrascima.
Tržište nekretnina u Hrvatskoj za primarne domove trenutno se suočava s usporavanjem rasta, budući da su cijene nekretnina dosegle vrhunac 2023. godine. Čimbenici poput inflacije, prijelaza na euro i rastućih kamatnih stopa uzrokuju nesigurnost na lokalno orijentiranom tržištu, što otežava mnogima Hrvatima kupnju vlastitih domova. Unatoč tim izazovima na lokalnom tržištu, još uvijek postoji visoka potražnja za nekretninama za odmor na obalnim područjima, što rezultira nedostatkom dostupnih kuća i parcela.
Hrvatsko tržište nekretnina i dalje je popularna destinacija za strane kupce koji traže solidan profit u slučaju odluke za prodajui ili najam svoje nekretnine.
Pravni zahtjevi za kupnju nekretnine u Hrvatskoj razlikuju se ovisno o nacionalnosti kupca i specifičnoj vrsti nekretnine koja se stječe. U nastavku su navedeni ključni pravni zahtjevi:
1. Hrvatski građani: Hrvatski građani imaju pravo kupiti sve vrste nekretnina, uključujući poljoprivredno zemljište, bez ograničenja.
2. Građani EU/EEA i Švicarske: Osobe iz država članica EU/EEA i pravne osobe iz tih zemalja imaju pravo na stjecanje vlasničkih prava pod istim uvjetima kao i Hrvati, osim za nekretnine na izuzetim područjima. Švicarski građani također mogu steći vlasnička prava sukladno istim propisima kao i građani EU/EEA, uz dodatnu obvezu pružanja dokaza o privremenom boravku prilikom podnošenja zahtjeva za upis u zemljišne knjige.
3. Građani izvan EU/EEA: Građani izvan Europske unije/Europskog gospodarskog prostora imaju mogućnost stjecanja prava vlasništva putem sporazuma o recipročnosti koje su uspostavili Hrvatska i njihove matične zemlje. Ministarstvo pravosuđa temeljito pregledava postojeće sporazume o recipročnosti, a obvezno je dobiti odobrenje prije nego što kupnja može biti dovršena. Postupak odobrenja obično traje između dva i šest mjeseci.
4. Vrste nekretnina: Nekretnine u Hrvatskoj dijele se na stambene/poslovne nekretnine i poljoprivredno zemljište/šumsko zemljište. Korisno je razumjeti pravila i najbolje prakse za svaku vrstu nekretnine prije donošenja odluke o kupnji. Građanima trećih zemalja nije dopušteno kupiti poljoprivredno zemljište.
5. Vlasništvo putem tvrtke: Kupnja nekretnine putem hrvatske tvrtke moguća je opcija, posebno za osobe koje nisu državljani Europske unije. Ovaj pristup može pojednostaviti postupak vlasništva i pružiti određene prednosti. Ipak, osnivanje tvrtke uključuje dodatne troškove i trajne obveze, poput poreza na tvrtku i troškova knjigovođe.
Moguće je poslati novac u Hrvatsku putem bankovnog deviznog transfera ili drugih sigurnih opcija plaćanja. Ključno je surađivati s pouzdanim financijskim institucijama i razumjeti bilo kakve troškove tečaja ili poreze na razmjenu valuta. Hrvatska je u eurozoni, pa ako su vaša sredstva u eurima, neće biti troškova razmjene valuta. Važno je pridržavati se kako hrvatskih zakona i propisa tako i pravila vaše matične zemlje prilikom obavljanja međunarodnih novčanih transfera, jer možda će vam biti potrebni dokumenti vezani uz transakciju koje ćete morati dostaviti vašoj banci.
Uobičajene poteškoće pri kupnji nekretnine u Hrvatskoj uključuju:
1. Problemi s urbanističkim planiranjem i zoniranjem: Ovi problemi mogu nastati zbog promjena propisa o zoniranju koje se događaju na razini općine. Ponekad se mora sačekati prije nego što se planski dokument može primijeniti zbog nedovršenih aspekata postupka.
2. Problemi s vlasničkim pravima na nekretnini: Nejasno vlasništvo nad nekretninom, tereti ili zalozi na nekretnini mogu uzrokovati ove probleme, čineći proces kupnje složenim i potencijalno rezultirajući pravnim sporovima. Ipak, suradnjom s iskusnim agentom za nekretnine izbjeć ćete ove probleme.
3. Jezična barijera: Neki prodavatelji možda ne govore engleski tečno, što može stvoriti izazov u procesu pregovaranja i pravnim postupcima. Ovaj se problem prevenira radom s iskusnim lokalnim agentom za nekretnine.
4. Porezi i naknade: Kupci trebaju biti svjesni različitih poreza i naknada povezanih s transakcijama nekretnina u Hrvatskoj, uključujući porez na prijenos vlasništva (3%), proviziju agenata (3% + PDV), troškove javnog bilježnika (oko 50 EUR) i odvjetničke usluge (1% + PDV).
5. Pravno vlasništvo nad nekretninom stranih državljana: Strani građani mogu naići na određena ograničenja ili preduvjete pri kupnji nekretnina u Hrvatskoj, ovisno o njihovoj nacionalnosti.
6. Administrativne i pravne složenosti: Proces kupnje nekretnine u Hrvatskoj može biti složen i dugotrajan, uključujući značajnu količinu administrativnih elemenata i pravnih obveza koje mogu biti teške za snalaženje bez pomoći stručnjaka. Rad s pouzdanim lokalnim agentom za nekretnine olakšava postupak i olakšava razumijevanje ovog procesa.
7. Pronalaženje kvalificiranog odvjetnika: Ključno je surađivati s iskusnim, lokalnim odvjetnikom koji dobro poznaje hrvatske propise o nekretninama i vlasnička prava te ima dovoljno iskustva u radu s međunarodnim kupcima pri stjecanju nekretnina u ovoj regiji. To pomaže u snalaženju kroz pravne složenosti i jamči bezbrižnu transakciju. Iskusni lokalni agent za nekretnine može pružiti korisne savjete pri odabiru odgovarajućeg lokalnog odvjetnika čije reference se mogu provjeriti.
8. Kupnja nekretnine putem tvrtke: Kupnja nekretnina putem tvrtke može pružiti prednosti poput zaštite od odgovornosti i mogućih poreznih pogodnosti. Međutim, važno je razumjeti pravne i financijske posljedice te odluke.
Možete osigurati da je nekretnina u dobrom stanju angažiranjem lokalnog građevinskog inženjera ili arhitekta da obavi pregled nekretnine i pregleda sve dostupne građevinske dozvole ili certifikate.
Pravila za iznajmljivanje u Hrvatskoj variraju ovisno o tome iznajmljujete li turistima ili dugoročnim stanarima te ovisno o tome kako ste kupili svoju nekretninu (kao privatna osoba ili kao društvo s ograničenom odgovornošću). Ako ste kao privatna osoba, tada je i ovisno o vašoj nacionalnosti i poreznom prebivalištu. Stoga je važno konzultirati se s lokalnim stručnjakom i biti svjestan svih pravnih zahtjeva ili ograničenja.
Osnovni zahtjev za turističko iznajmljivanje je da vlasnik dobije dozvolu za iznajmljivanje. To nije potrebno za iznajmljivanje na dugi rok.
Nerezidenti, građani EU-a, moraju ući u hrvatski sustav PDV-a kako bi iznajmljivali, i angažirati lokalnog knjigovođu koji će upravljati njihovim PDV računima.
Nerezidenti, ne građani EU-a, imaju 3 opcije - mogu osnovati društvo s ograničenom odgovornošću kako bi kupili svoju nekretninu i njihovo će društvo zatražiti dozvolu za iznajmljivanje. Mogu osnovati obrt i učiniti isto. Ili mogu sklopiti ugovor o najmu s hrvatskom tvrtkom za upravljanje najmom, a ova će tvrtka dobiti dozvolu za iznajmljivanje i iznajmljivati u njihovo ime.
Iskusni lokalni agent mogao bi pružiti kontakte za odgovarajuće tvrtke za upravljanje nekretninama koje će vas voditi kroz ovaj proces.
Postoje dva različita načina upravljanja iznajmljivanjem nekretnine u Hrvatskoj. Najmanje stresan pristup za strane vlasnike je unajmiti dobru lokalnu tvrtku za upravljanje nekretninama. Inače, moguće je raditi najam i putem platforme za iznajmljivanje i samostalno upravljati nekretninom (organizirati dočekivanje gostiju, čiščenje i sl). Važno je biti svjestan lokalnih propisa i pružiti visokokvalitetne usluge svojim turistima.
Troškovi povezani s održavanjem nekretnine u Hrvatskoj mogu varirati ovisno o specifičnim potrebnim uslugama i opsegu potrebnog održavanja. Usluge upravljanja i održavanja nekretnina u Hrvatskoj obuhvaćaju niz zadataka poput čuvanja ključeva, redovnih inspekcija, hitnih posjeta, obrade pošte, osnovnih usluga prevođenja, plaćanja računa, čišćenja vanjskih prostora, testiranja aparata, provjere vodovoda, koordinacije popravaka, nabave usluga te mjesečnog izvještavanja. Osim održavanja nekretnine, ostali troškovi koje treba uzeti u obzir uključuju troškove električne energije i vode (temeljem potrošnje), mjesečne komunalne naknade izračunate po kvadratnom metru i varirajuće prema općini, kao i godišnji porez na kuće za odmor u rasponu od 2 do 5 eura po kvadratnom metru.
Prodavatelj nam mora pružiti svu bitnu dokumentaciju i informacije, poput katastarskog broja i broja zemljišne knjige, vlasničkog lista, potvrda o legalizaciji, uporabne dozvole, nacrta, energetskog certifikata i punomoći (ako je potrebno). Ključno je potvrditi da nekretnina ima čisto vlasništvo i da je slobodna od bilo kakvih pravnih sporova ili opterećenja. Pažljivo ćemo pregledati povijest vlasništva nekretnine i pravne aspekte. Prodavatelj treba osigurati da je nekretnina dobro održavana prije snimanja fotografija i videa, uključujući sređivanje, temeljito čišćenje i potrebne popravke. Temeljem našeg bogatog iskustva, možemo ponuditi realnu procjenu cijene nekretnine. Naposljetku, kako bismo osigurali uspješnu i profitabilnu prodaju, prodavatelj treba biti otvoren za neka pregovaranja o cijeni s potencijalnim kupcima.
Kada je riječ o prodaji nekretnine u Hrvatskoj, važno je uzeti u obzir porezne posljedice. Za pojedince koji prodaju svoju nekretninu, ako su je imali u vlasništvu više od dvije godine, neće biti poreza na bilo kakav profit ostvaren prodajom. Međutim, ako se nekretnina proda u prvih dvije godine vlasništva, na profit se mora platiti porez na kapitalnu dobit u iznosu od 24%. Važno je napomenuti da ovaj porez nije primjenjiv ako je nekretnina u tom razdoblju korištena isključivo kao prebivalište prodavatelja ili njegove bliske obitelji. U slučaju nekretnina kupljenih temeljem projektne dokumentacije, dvogodišnje razdoblje počinje od izdavanja uporabne dozvole, a ne od datuma kupnje. Investitori koji prodaju tri ili više sličnih nekretnina u petogodišnjem razdoblju također imaju porezne obveze. Tvrtke koje prodaju nekretnine podliježu različitim poreznim pravilima.
Da, moguće je pregovarati oko cijene nekretnine u Hrvatskoj, ovisno o različitim čimbenicima poput okolnosti prodavatelja i trenutnih tržišnih uvjeta. Kako biste osigurali uspješne pregovore, ključno je surađivati s agentom za nekretnine koji posjeduje bogato iskustvo u pregovaranju.
Tijekom procesa pregovaranja važno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika, uključujući vrstu i lokaciju nekretnine, trenutne tržišne uvjete te spremnost prodavatelja na prodaju. Također je preporučljivo pažljivo razmotriti prijedloge koje vam daje vaš agent. Općenito, starije kuće obično su fleksibilnije u pogledu pregovaranja u usporedbi s novogradnjom.
Nakon što je postignuta konačna cijena, ključno je slijediti preporuke vašeg agenta u vezi s odabirom kompetentnog lokalnog odvjetnika. Taj odvjetnik će imati ključnu ulogu u pregledu potrebne dokumentacije, predlaganju odgovarajuće strukture ugovora i olakšavanju zaključenja ugovora. Preporučuje se angažiranje usluga uglednog lokalnog odvjetnika koji se specijalizira za prodaju nekretnina u određenom području. Njihovo stručno znanje osigurat će da je kupoprodajni ugovor pravno valjan i da se prijenos vlasništva nad nekretninom provodi zakonski točno.
Surađujući s uglednim agentom za nekretnine i profesionalnim lokalnim odvjetnikom, možete biti sigurni da ćete postići najbolju moguću cijenu i uvjete za kupnju nekretnine u Hrvatskoj. To će osigurati jednostavan i siguran proces kupnje.
Prilikom kupnje nekretnine u Hrvatskoj važno je biti svjestan lokalnih običaja i tradicija, poput važnosti osobnih odnosa, uloge obitelji te vrijednosti gostoprimstva. Također, nije neuobičajeno da nekretnina ima više suvlasnika zbog obiteljskog naslijeđa. To može otežati proces kupnje, budući da svaki suvlasnik ima vlasnička prava i mora se složiti s prodajom kako bi ona bila provedena legalno. Prilikom kupnje nekretnine u Hrvatskoj, naročito kao stranac, važno je biti svjestan legalizacije nezakonito izgrađenih zgrada, posebice u popularnim turističkim odredištima. Vaš će agent za nekretnine i odvjetnik obratiti pažnju da je ovaj proces proveden u potpunosti i prema propisima.
Hrvatska ima bogatu kulturnu baštinu, pri čemu su određene nekretnine označene kao kulturno-povijesne znamenitosti, podvrgavajući ih strogim pravilima i ograničenjima obnove, u kojem slučaju je potrebno surađivati s Konzervatorskim uredom kako bi se osiguralo da su zahtjevi ispunjeni tijekom procesa renovacije.