Jedan od glavnih problema s kupnjom u mnogim, posebice zemljama u ‘usponu’, jest vlasnički list. Ponekad mogu proći godine između plaćanja nekretnine i stvarnog dobivanja vlasničkog lista te nekretnine.
Kašnjenja u izdavanju vlasničkih listova i uknjižbi vlasništva mogu se dogoditi iz različitih razloga. Ponekad je to zbog kašnjenja u zemljišnim knjigama. Češće je to zato što nisu pripremljeni svi dokumenti potrebni za prijenos (vrsta dokumenata ovisi od zemlje do zemlje iako je najčešća dozvola koja vama, kupcu, omogućuje korištenje nekretnine).
Ono što se tada može dogoditi, između prodaje i primitka vlasničkog lista, jest da prodavatelj, bio on privatni vlasnik ili developer, može uzeti zajmove i hipoteke osigurane na tu nekretninu. Uostalom, službeno se još uvijek prikazuju kao vlasnici nekretnine. Ako, ili kada, developer zatim zatvori ili nestane, zajmodavac sada nepodmirenih posudbe može doći do imovine.
Bez obzira na zemlju, kada je riječ o programerima gotovo je uvijek isto. Nakon što je puna cijena za nekretninu plaćena, programer ima vrlo malo poticaja za rješavanje bilo kakvih neriješenih pitanja (bez obzira jesu li ona manje prirode kao što je zapinjanje ili važnija briga kao što je prijenos vlasništva).
Zašto se to u Hrvatskoj NE događa
Sve dok radite s uglednim agentom i pristojnim neovisnim odvjetnikom s iskustvom u poslovanju s prodajom nekretnina stranim klijentima, šanse da se gore navedeno dogodi putem prijevare ne postoje. Može se dogoditi samo ako sve uključene strane, agent za nekretnine, odvjetnik, prodavatelj i članovi zemljišnih knjiga aktivno rade na prevari. Jedini način na koji bi se to moglo dogoditi bio bi da ne poduzmete apsolutnu osnovnu i neophodnu dubinsku analizu koju bi trebali proći svi kupci nekretnina koji kupuju u stranoj zemlji (pogledajte ovaj članak Dubinska analiza pri kupnji nekretnine u Hrvatskoj).
U Hrvatskoj to funkcionira na sljedeći način. Kada ste platili nekretninu, prodavatelj mora potpisati i ovjeriti dokument koji potvrđuje da je novac primljen. To se zove dopuštenje za registraciju vlasničke klauzule (‘clausula intabulandi’). S ovim dokumentom i originalnom verzijom ugovora odvjetnik će odmah otići u zemljišne knjige i upisati vlasništvo. Proces stvarnog upisa u zemljišnu knjigu može potrajati različito vrijeme i često ovisi o dobu godine io kojoj zemljišnoj knjizi imate posla. To nije iz bilo kojeg drugog razloga nego su neki zaposleniji od drugih, a neki su samo loše organizirani.
Međutim, podnošenjem zahtjeva za vlasništvo od strane odvjetnika, upis u zemljišnu knjigu se provodi fizički u knjigama u zemljišnoknjižnom uredu i putem interneta. U upisu stoji da ste kupili nekretninu, ispunjavajući sve svoje obveze iz ugovora o kupoprodaji nekretnine te ste stoga novi vlasnik nekretnine i čekate da budete upisani kao novi vlasnik nekretnine. Ovaj upis je stoga vidljiv na zemljišnim listovima i nitko ga ne može ukloniti ili prekoračiti bez dopuštenja svih uključenih strana. U Hrvatskoj je poznat kao ‘aktivni plomb’. Nakon što zemljišna knjiga finalizira upis i vaše ime se pojavi na vlasničkim listovima, ‘aktivni plomb’ se uklanja.
Najvažnija stvar iz perspektive kupca nekretnina u Hrvatskoj je da će svatko tko izvrši pretragu u zemljišnim knjigama ili njihovim ekvivalentima vidjeti da ste vi sada vlasnik nekretnine. Što je još važnije, pokazuje da prethodni vlasnik više ne posjeduje nekretninu. Time se izbjegavaju zamke koje mogu nastati s kašnjenjem u registraciji s kojim se često susreću druga tržišta nekretnina u nastajanju.
The post Uknjižba vlasničkog lista za vašu nekretninu u Hrvatskoj appeared first on First Property Croatia .